سرجیکال گاید یا گاید جراحی

سرجیکال گاید یا گاید جراحی

سرجیکال گاید (Surgical guide) یک ابزار و دستگاه پزشکی است که در روش‌های جراحی و اجرای دقیق تراشه‌های پزشکی استفاده می‌شود. این گاید به عنوان یک قالب یا الگوی دقیق، جهت انجام عمل جراحی یا روند درمانی مشخص به کار می‌رود. سرجیکال گاید می‌تواند به صورت سه بعدی تولید شود و بر اساس تصاویر پرتونگاری مانند (CT Scan) از بیمار تهیه می‌شود تا بهترین دقت در موقعیت‌یابی اجزای جسمانی بیمار فراهم شود.


کاربردهای سرجیکال گاید عمدتاً در زمینه‌های زیر می‌باشد:

1- جراحی‌های ایمپلنت‌های دندانی: در این حوزه، سرجیکال گاید به عنوان یک الگوی راهنما برای جایگذاری دقیق ایمپلنت‌های دندانی در فک‌ها استفاده می‌شود. این روش به جراح اجازه می‌دهد تا به طور دقیق در محل مطلوب ایمپلنت را قرار دهد و از اشتباهات ممکن در زمان جراحی جلوگیری کند.

2- جراحی مواجهه با تومورها: سرجیکال گاید می‌تواند در جراحی‌های مرتبط با تومورها و زالودنی‌های بدن کمک کند تا جراح به صورت دقیق‌تر محل برش و اجرای روند درمانی را مشخص کند.

3- جراحی استخوان: در برخی جراحی‌های اصلاحی استخوانی نیز سرجیکال گاید‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا جراح با دقت بالاتر عمل کند.

4- جراحی روتین: حتی در جراحی‌های معمولی می‌توان از سرجیکال گاید‌ها استفاده کرد تا دقت اجرای جراحی را افزایش داده و ریسک‌های احتمالی را کاهش دهد.


استفاده از سرجیکال گاید‌ها به جراح امکان مشاهده دقیق‌تر و انجام جراحی‌های پیچیده‌تر را می‌دهد و می‌تواند به بهبود نتایج جراحی کمک کند. این ابزارها معمولاً توسط یک تیم پزشکی حرفه‌ای تهیه و طراحی می‌شوند تا به صورت شخصی‌سازی‌شده با توجه به ویژگی‌های بیمار مورد استفاده قرار گیرند.